Bližšie o ESD - BERNSTEIN - profesionálne náradie pre elektroniku

Prejsť na obsah
ESD - základné pojmy:

Čo znamená ESD? Je to skratka anglického výrazu "Electro-Static Discharge", čo v preklade znamená: "Elektrostatický výboj" , ktorý vzniká z náhleho vyrovnania náboja medzi objektmi s iným potenciálom náboja. Tieto výboje môžu generovať vysoký elektrický prúd.

AKO VYZERÁ ELEKTROSTATICKÝ NÁBOJ?
Všetky objekty majú pozitívne a negatívne elementárne častice. Pozitívne a negatívne náboje sa spravidla navzájom neutralizujú. Predmety sú elektricky neutrálne. Ak sú elektróny stiahnuté z objektu, vznikne nerovnováha.
Táto nerovnováha predstavuje potenciál náboja. Účelom nabitých predmetov je kompenzovať ich vybíjaním. Pri takomto náhlom vybití prúdia malé prúdy v malých elektronických súčiastkach.

ELEKTROSTATICKÉ VÝBOJE V KAŽDODENNOM ŽIVOTE:
Najviditeľnejšou formou elektrostatického výboja je blesk počas búrky. Tam sa náhle vybijú oblaky s rôznym potenciálom. Každý z nás už určite zažil náhle prepustenie počas vlastného života:
Napríklad pri chôdzi po koberci, uchopení kľučky vozidla či dverí, podaní ruky inej osobe.
Citlivosť komponentov a súčiastok
Citlivosť elektronických komponentov na ESD sa zvyšuje s ich rastúcou miniaturizáciou. Okrem toho, stále menšie komponenty ponúkajú stále menej priestoru pre ochranné obvody na mikročipoch. Aby sa šetrila energia, komponenty sa musia vyrovnať s menšou spotrebou energie.

Napríklad, na poškodenie modrej LED diódy, postačuje vybitie len 50 voltov.
SMD (Surface Mount Devices - elektronické súčiastky určené na montovanie na povrchy plošných spojov formou prispájkovania) sú ohrozené napätím 100 V.

Potenciál ľudského vnímania je veľmi obmedzený. Preto výboje dokážeme:
- pociťovať len pri napätiach 3500 voltov,
- počuť od 4500 voltov,
- vidieť od 10 000 voltov.
Kliešte
ESD pracovisko
Pinzety
Sady náradia
Skrutkovače
Zveráky
O nás                                                                             Kontakt

Návrat na obsah